Su Tüketimi ve Sağlık

Su Tüketimi ve Sağlık

YAZ AYLARINDA SU TÜKETİMİNE DİKKAT!


Vücudumuzda en fazla olan madde olmakla birlikte erişkin bir erkeğin vücudunun yaklaşık yüzde 60'ı sudur.Bu oran, çocuklarda yüzde 65-75, kadınlarda ise yüzde 50 civarındadır ve yaşlandıkça vücuttaki yağ dokusu artarken su oranı azalmaktadır.


SUYUN İŞLEVLERİ NELERDİR? 


 • Hücre ve dokuların yapılarının korunmasına
 • Kan basıncının düzenlenmesine
 • Fizyolojik fonksiyonların yerine getirilmesine
 • Hücre ve dokuların beslenmesi için gerekli unsurların taşınmasına
 • Hücre ve dokuların metabolizma artıklarının vücut dışına atılmasına
 • Vücut ısısının düzenlenmesine
 • Böbrek taşı düşürülmesine ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.


Vücudumuzdaki sıvı kaybı ter, solunum, dışkı ve idrar yolu ile gerçekleşir. Yani sıcak havalarda nefes alıp vermek bile sıvı kaybına sebeptir. Su tüketmek için susamayı beklemeyin! Su tüketmek zor geliyorsa, suyun içine meyve parçaları, nane veya limon da ekleyebilirsiniz. Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, hamileler, tansiyon, kalp ve şeker gibi bazı kronik hastalıkları bulunan kişiler aşırı sıcak saatlerde dışarıda bulunmamalıdır ve varsa ilaçları bol su ile almaları önem taşır.


Gün içerisinde tüketilen çay, kahve, meyve suları gibi sıvıların birçoğunun idrar sökücü olması sebebiyle suyu su olarak tüketmek çok önemli. Herhangi bir sıvı suyun yerine tüketilmemelidir. Ve su aynı zamanda iştahı da baskılayarak vücutta depolanmış yağların metabolize olmasına yardımcı olmaktadır.


Peki Suyu Ne Zaman ve Nasıl İçelim? 


 • Sabah uyandığınızda güne bir bardak suyla başlamak metabolizmanızın uyanmasına yardımcı olur.
 • Öğünlerden 15-20 dk. önce içeceğiniz bir bardak su açlığınızı yatıştırarak ihtiyacınız olduğu miktarda öğün tüketmenize yardımcı olur. 
 • Hastalanmalarda (özellikle grip, nezle gibi ateşli ya da diyareye neden olan hastalıklarda) daha fazla su tüketimi gerekmektedir. 
 • Canınız atıştırmalık bir şeyler istediğinde bir bardak su için. Bazen acıktığınızı ve bir şeyler yemek istediğinizi zannedersiniz ama aslında sadece susamış olursunuz 


Su tüketmek için susamayı beklemeyin! ‘’Su’’ kelimesi her zaman aklınızda bir yerlerde olsun. Gün içerisinde su tüketimini arttırmak için çalıştığınız ya da yaşadığınız alanlarda kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerlerde mutlaka su şişeleri bulundurun. Göreceksiniz, bir süre sürekli su tüketiminiz alışkanlık haline gelecek!


Su İhtiyacımızı Nasıl Hesaplayacağız?


Bir bireyin günlük su ihtiyacını net olarak söylemek kolay değildir. Çünkü birçok faktör su ihtiyacını etkileyebilmektedir: Ortalama 70 kg civarındaki sağlıklı bir birey idrar, ter, solunum yolu ile ortalama günlük 1500 ml su kaybeder.


Basit bir matematikle hesaplayacak olursak sağlıklı bireylerin günlük ortalama su ihtiyacı 30-35 ml/kg ‘dır; yani 60 kg olan bir bireyin su ihtiyacı 60x 30-35 ml hesabıyla 1800-2100 ml arasıdır. 


Unutmayın ki ihtiyacın üzerinde ve çok fazla su içmek vücuttaki sodyumun seyreltilmesi nedeniyle tehlike oluşturmaktadır. Bu dengesizlik su zehirlenmesi dediğimiz olaya ve bilinç bulanıklığı gibi ciddi problemlere neden olabilir. Su tüketiminde de diğer birçok şey gibi önemli olan ve dikkat etmemiz gereken vücudumuza ihtiyacı olduğu kadarını vermektir. 


Sevgiler,


Diyetisyen Dilan YAVUZ