Spor Sonrası Öğün Alternatifleri

Spor Sonrası Öğün Alternatifleri

Çoğumuzun spor sonrası o yorgunlukla hayal ettiği şey hızlıca ılık bir duş alıp temiz kıyafetler giyip, belki de fırsat varsa şöyle bir uzanıp dinlenmektir. Ancak spor öncesi yapılan hazırlık kadar, spordan sonra da yapılması gerekenlere değinmekte fayda var.

Spor sonrası yapacağınız bir takım beslenme adımları, kas ağrılarından ve kramplarından kurtulmanız, aynı zamanda yapılan egzersizin vücuttaki etkisini maksimum seviyeye çıkarmak adına önem taşımaktadır. Gelin egzersiz sonrası ihmal edilmemesi gereken önerilere göz atalım!

Vücudun dehidrate olmaması için, egzersiz sırasında ter yolu ile kaybettiği suyu geri kazanmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle egzersiz esnasında yaptığınız su tüketimini egzersiz sonrasında da mutlaka devam ettirin.

Yapılan egzersizin süresine, şiddetine, sıklığına bağlı olarak egzersiz sonrasında protein içeriği yüksek olan kompleks karbonhidratları tercih edebilirsiniz. Karbonhidratlar egzersiz esnasında kaybedilen enerjiyi yeniden kazanmanızı sağlayacaktır. Protein tüketimi için kas oluşumunu destekleme ve aminoasit dengesini sağlama noktasında oldukça önemlidir.

Kısaca özetleyecek olursak; yapılan fiziksel aktiviteden sonra doğru beslenmek, egzersiz esnasında yıpranan kasları onarmaya, kas oluşumunu desteklemeye, azalan glikojen deposunu doldurmaya ve kas gücü kazanımına yardımcı olmaktadır.

Peki spor sonrası ne yiyebilirim? diye düşünüyorsan Diyetisyen Dilan YAVUZ’un sizler için hazırlamış olduğu Spor Sonrası Örnek Öğün Alternatif listesini inceleyebilirsiniz.

Örnek Öğün Alternatifleri

·  Colslim Collagen Smoothie

1 porsiyon Colslim Collagen Smoothie’yi spor sonrası pratik bir şekilde 300 ml yağsız süt ile karıştırarak içebilirsiniz. Yapılan antrenmanın çeşidine, süresine, şiddetine bağlı olarak ihtiyacınız doğrultusunda içerisine mevsim meyveleri, yulaf kepeği, keten tohumu, fıstık ezmesi, kuruyemişler gibi içerikler ilave ederek smoothie’nizi zenginleştirebilirsiniz. Dilerseniz yağsız/yarım yağlı/tam yağlı süt, laktozsuz süt, diğer bitkisel sütler (soya sütü, badem sütü gibi) ve su ile de hazırlayabilirsiniz.

 

·  Izgara tavuk + bulgur pilavı veya kinoa + salata

·  Izgara köfte + kurubaklagil salatası + ayran

·  1 kase yoğurt + 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi + 1 porsiyon meyve

·   Ton balıklı sandviç + maden suyu

·   Lor peynirli omlet + tam tahıllı ekmek

Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir!


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bir kutuda Bisküvi Vanilya Aromalı ve Bisküvi Çikolata Aromalı olmak üzere 15’er porsiyon bulunmaktadır.