Protein Neden Önemli?

Protein Neden Önemli?

Proteinler; kas, deri, saç ve hücresel bileşenlerin temel yapı taşı olarak bilinmektedir. Kasların kasılmasına ve rahatlamasına, hasarlı dokuların onarılmasına destek olmaktadır. Vücut tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılabilen protein; enzimler, hormonlar ve antikorlar gibi birçok vücut fonksiyonunda kritik bir rol oynuyor. 

Amino asitler ise proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Bu yüzden en fazla amino asit içeren besinler, protein yönünden en zengin olanlardır.


İnsan vücudunun ihtiyacı olan toplam 20 amino asidin 8 tanesi, vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gereken temel (esansiyel) amino asitler sınıfındadır. Süt: Yüksek Kaliteli Protein Kaynağı

Süt yaklaşık % 3.3 protein içermektedir. USDA Besin Veri Tabanı’ndan alınan verilere göre, 1 bardak (200 ml) yağsız sütün içerisinde 8.26 gram protein bulunmaktadır.

Süt proteinleri tüm temel (esansiyel) amino asitleri içeriyor. Kimyasal bileşimleri ve fiziksel özellikleriyle geniş ölçüde tanımlanmış, kazein ve peynir altı suyu (whey) proteini olmak üzere 2 ana süt protein kategorisi bulunmaktadır. Kazein proteinleri süt tüketenler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Peynir altı suyu proteinlerinde ise büyük miktarda sülfür içeren amino asitler bulunmaktadır. Bilim tabanlı derecelendirme ölçeklerine göre, her ikisi de yüksek kaliteli proteinler olarak bilinmektedir (1,2).

Protein Sindirilebilirliği Düzeltilmiş Amino Asit Puanına (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) göre et, soya veya buğdaydan daha yüksek kalitede protein desteği sağlamaktadır (3). Üstelik yüksek kalitesi nedeniyle inek sütü proteini, gıda proteinlerinin besin değerini değerlendirmek için standart bir referans protein olarak kullanılıyor (4).Spordan Sonra Neden Süt Tüketmeliyim?

Egzersiz sonrası beslenme, kasların toparlaması ve rehidrasyon (egzersiz boyunca kaybedilen sıvının kazanımı) için çok önemlidir. Kaslara ve dokulara olabildiğince hızlı bir şekilde protein almak daha hızlı ve kolay iyileşme sağlamaktadır.


Güce dayalı antrenmanlar terleme yoluyla su kaybına neden oluyor. Dehidrasyon (sıvı kaybı) durumu kas iyileşmesinin ve toparlanmasına engel olduğu için yeniden sıvı kazanımı (rehidrasyon) yağsız kas kütlesinin oluşumunu desteklemek için şarttır.


Yapılan araştırmalar süt bileşenlerinin sudan ve spor içeceklerinden daha üstün olduğunu gösteriyor. Sütün içerisinde bulunan sodyum ve potasyum, egzersiz yaptıktan sonra kaybedilen sıvıları koruyarak yeniden toparlanmaya destek sağlıyor. Aynı zamanda içerisindeki protein ve yağ yavaş sindirildiği için daha uzun süren tokluk ve hidrasyon sağlıyor. 


Not: 300 ml yağsız sütle hazırlanan Colslim içeriğindeki 23 gram proteinin 15,5 gramını Bioaktif Kolajen Peptitlerden sağlayarak bir öğünde ihtiyacınız olan proteini kolaylıkla almanızı sağlar.
Kaynaklar:
1. Phillips SM et al. The role of milk- and soy-based protein in support of muscle protein synthesis and muscle protein accretion in young and elderly persons . J Am Coll Nutr 2009;28(4):343–354.
2. Bos C et al. Nutritional and physiological criteria in the assessment of milk protein quality for humans . J Am Coll Nutr 2000;19(2):191S–205S.
3. Schaafsma G. The Protein Digestibility-Corrected Amino Acid Score . J Nutr 2000;130:1865S–1867S.
4. Miller GD et al. Handbook of dairy foods and nutrition, 3rd ed. Boca Raton, FL: CRC Press, 2007.
https://www.dairynutrition.ca/nutrients-in-milk-products/protein/milk-products-source-of-high-quality-protein 
http://www.milkfacts.info/Milk%20Composition/Protein.htm 
http://www.milkfacts.info/Nutrition%20Facts/Nutritional%20Components.htm
https://stronglifts.com/milk-post-workout-build-muscle-gains/