Probiyotik mi, Prebiyotik mi? Farkları nedir??

Probiyotik mi, Prebiyotik mi? Farkları nedir??

İsim benzerliğinden dolayı kimine sadece yazım hatası gibi gelse de probiyotik ve prebiyotik birbirinden farklı terimlerdir.


Hem probiyotik hem de prebiyotikler sindirim sistemi sağlığı için önemli görevlere sahiptir.

Vücudumuzda iki tip bakteri bulunur: Biri hastalıklara neden olan bakteriler, ikincisi ise kalın bağırsakta bulunan ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan yararlı bakteriler. Bu iyi bakterilere probiyotik adı verilir ve sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Sindirime yardımcı olan ve vücudu zararlı bakterilere karşı koruyan bu mikroorganizmalar zaten vücutta bulunmaktadır. Ama bunların sayısını arttırmak, sindirim sistemini ve bağışıklığı güçlendirmek için probiyotik destekli besinler tüketilmelidir.


Probiyotikler, yoğurt gibi mayalanmış ürünlerde bulunan canlı bakterilerdir. Yoğurt haricinde kefir, boza, süzme peynir ve Gouda gibi fermente edilmiş yumuşak peynirler, turşu çeşitleri, tarhana ve ekşi mayalı ekmek de aktif bakteriler içeren besinlerdir. Bu sağlıklı bakteriler anne sütünde de bulunmakla birlikte hamilelik ve emzirme sürecinde probiyotik besinler tüketmek sizin ve bebeğinizin sindirim sistemi ve bağışıklığı için oldukça faydalıdır.

Sağlıklı yaşam için günde 3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketimi  oldukça önemlidir. Bu porsiyonların bir veya ikisinde yoğurt ya da kefir tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Probiyotikler ısı yoluyla ve mide asidi tarafından yok edilebilir; bu yüzden daha sindirilmeden etkilerini kaybedebilirler. Düzenli olarak yeterli miktarlarda tüketerek etkilerini arttırabilirsiniz.


Probiyotikler bağırsak duvarlarını güçlendirir ve lifli gıdaları sindirmeye, bağırsakların düzgün şekilde çalışmasına, B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini arttırmaya yardımcı olmaktadır. İshal problemi olanlara ve huzursuz bağırsak sendromuna sahip bireylerde, idrar yolu iltihapları ve vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisine destek olmaktadır.  Bağışıklığı güçlendirerek nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıklarının önüne geçmektedir. Hormon üretimimizi düzenleyerek de sağlığa pek çok açıdan olumlu etkiler yaratıyor. Antibiyotikler zararlı bakterilerin yanında iyi bakterileri de yok ettiği için özellikle antibiyotik kullanımı sırasında probiyotik besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.


Probiyotikler sindirim sistemi sağlığı için etkili olsalar da prebiyotikler olmadan pek bir işe yaramazlar.

Prebiyotikler, kalın bağırsakta bulunan bu iyi bakterileri yararlı bir şekilde besleyen özel bitkisel liflerdir. Vücudunuz bu lifleri sindiremez, bunun yerine kalın bağırsaklarda fermente olurlar. Faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen ve hastalığa neden olan bakterilerin ise gelişmesini engelleyen bir etki yaratırlar.


Her lifli gıda prebiyotik değildir*. Prebiyotik lifler elma kabuğu, muz, sarımsak, soğan, pırasa, yer elması, kuşkonmaz, baklagiller, özellikle fasulye çeşitleri, tam tahıllı gıdalar, yulaf, badem ve balda bulunur. Normal beslenme düzeninizde zaten prebiyotik lifleri yeterince aldığınızı düşündünüz değil mi? Ne yazık ki tüm bu besinler bir porsiyonda sadece 1-2 gram civarında lif bulundurur; böyle olunca yeterince prebiyotik lif sindirebilmeniz zorlaşır. Ortalama olarak yetişkin bir insanın günde en az 25 gram lif tüketmesi gereklidir. Bu liflerin bir kısmını prebiyotik besinlerle alınmasına özen gösterilmelidir.

Probiyotikler ve prebiyotikler etkinliğini birlikte gösterirler. Sadece probiyotikleri tüketerek sağlığınızda olumlu değişimler yaşamazsınız. Probiyotik ve prebiyotik gıdalar aynı zamanda vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bu besinlere günlük beslenme düzeninizde yer vererek sadece sindirim sisteminize değil genel sağlığınıza da büyük katkıda bulunabilirsiniz.*Not: Colslim'in içerisinde bulunan 5 gr lif prebiyotik liftir.