MUTLULUK VE BESİNLER ARASINDAKİ İLİŞKİ

MUTLULUK VE BESİNLER ARASINDAKİ İLİŞKİ

Genellikle çikolata yemenin bizi mutlu hissettirdiğini ve enerjimizi yükselttiğini biliyoruz. O halde müjdeyi veriyorum! Yediğinizde sizi mutlu eden ve iyi hissettiren başka besinler de var. Gelin mutluluk mekanizmasına bir göz atalım ve bizi mutlu edecek besinleri keşfedelim!

‘Mutluluk’ duygusu vücuttaki bir takım iletimi sağlayan maddeler ile ilişkilidir. Bunlardan en önemlisi ise Serotonindir. Serotonin kişinin ruh halini, iştahını ve duygu durumlarını belirleyen merkezi sinir sisteminin en önemli nörotransmiterlerinden biridir. Serotonin kan-beyin bariyerinden geçemez ve sentezi triptofan aminoasidinden beyinde yapılır. Triptofan ise vücutta üretilemez ve besin yolu ile alınır. Yetersiz beslenme sonucunda vücuda yeterli triptofan ulaşamaz. Bu durumda serotonin salınımı etkilenerek mutlu- mutsuz olma durumuna yol açar. Uyku, iştah ve dürtü kontrolünün düzenlenmesi serotonin görevleri arasındadır ve artmış serotonin seviyesi, ruh halinin iyi olması ile ilişkilidir.

HANGİ BESİNLER SEROTONİN DÜZEYİNİ ARTIRIR

Triptofan, diyet proteinlerinde en az bulunan amino asitlerden birisidir. Protein bakımından zengin bir diyet beyinde serotonin sentezini azaltırken, karbonhidrattan zengin/proteinden fakir bir diyet ise serotonin sentezini artırır.

Kaju fıstığı, ceviz, fıstık, badem gibi kabuklu yemişlerin; susam, kabak çekirdeği ve ayçiçeği gibi çekirdeklerin; soya fasulyesinin ve buğday, pirinç ve mısır gibi tahılların triptofandan zengin olduğu bilinmektedir. Bu tür besinlerin alınması vücutta triptofan varlığını arttırabilir.

Kakao yüksek oranda “feniletilamin” isimli madde içermektedir. Örneğin %70 bitter çikolatada bulunan feniletilaminın uyarıcı etkisi bulunuyor ve kişilerin daha mutlu hissetmesine neden oluyor.

Somon balığının yüksek oranda omega 3 esansiyel yağ asidi içermesi depresyon ile mücadelede birçok bilimsel çalışmada yer almıştır. Ve yine potasyum bakımından oldukça zengin olan muz; aynı zamanda triptofan açısından da oldukça önemli bir kaynaktır.

Özellikle süt ürünleri triptofanın en iyi kaynaklarından biridir. Yumurta beyazı, peynir, süt ve yoğurt serotonin seviyelerini arttırmak için iyi besin kaynaklarıdır.

Yukarıda önerilen besinler dışında, düzenli egzersiz yapmayı ve kaliteli uyku uyumayı da ihmal etmeyin. Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın.. Yüzlerinizde gülümsemeyi eksik etmeyin :)

İlave şeker içermeyen Colslim Collagen Smoothie hem tatlı yeme isteğinizi giderecek hem de size keyif verecek. Triptofan kaynaklarını içeren ve besleyici olan aşağıdaki tarife bir göz atın deriz.

MUTLULUK BOMBASI

  • 300 ml süt (yağsız/badem sütü/soya sütü/laktozsuz süt)
  • 1 porsiyon Colslim Collagen Smoothie (Bisküvi Çikolata)
  • 1 adet muz
  • 1 kare bitter çikolata

Tüm malzemeleri blendırdan geçirin. Ve soğuk için. 

Diyetisyen Dilan YAVUZ