Maltodekstrin Nedir?

Maltodekstrin Nedir?

Maltodekstrin, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (U.S. Food and Drug Administration) “Genel Olarak Güvenli Olarak Tanındı” (GRAS) listesine aldığı bir gıda katkı maddesidir. Mısır, pirinç, patates nişastası veya buğday gibi gıdaların pişirilmesi ile kısmi hidrolizlerinden elde edilen bir enerji kaynağıdır. Pişirme işleminde açığa çıkan enzimler maltodekstrini parçalayarak sonucunda gıdalara ilave edilebilecek beyaz bir toz bırakır. Maltodekstrin, mısır şurubu ve şekerlerin eklenme şekline benzer şekilde birçok gıdaya kıvam arttırıcı madde olarak karıştırılır.

Mısır şurubu ile yakından ilişkilidir; ancak, şeker içerikleri farklıdır. Mısır şurubu katıları en az %20 şeker iken, maltodekstrin %20’den az şekerdir. Maltodekstrin, yüksek glisemik indekse sahip, kompleks bir karbonhidrat olduğundan vücutta çok hızlı bir şekilde sindirilir. Antrenman sırasında boşalan glikojen depolarını tazelediği için özellikle antrenman sonrası tüketim için idealdir.

 Genellikle glutensiz gıda olarak kabul edilse de buğday veya arpadan da elde edilebilir. Gluten intoleransınız varsa, çölyak hastasıysanız ya da beslenme programınız gluten içermiyorsa, yiyeceklerin “buğday maltodekstrini” içermediğinden emin olmak için gıda etiketlerini kontrol edin.

Maltodekstrin Güvenli mi?

Maltodekstrin, vücut için çabuk sindirilen bir enerji kaynağı olup tekrarlayan glikoz moleküllerinin zinciridir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından, Genellikle Güvenli Olarak Tanınmış (GRAS) statüsünde güvenli bir gıda katkısı olarak belirtilir. Ayrıca toplam karbonhidrat sayımının bir parçası olarak gıdaların besin değerine dahil edilmiştir. Amerikalılar için Beslenme Kılavuzu’na göre karbonhidratlar, kişinin genel kalorilerinin / günlük toplam kalorilerinin  %45-65’inden daha fazlasını oluşturmamalıdır. İdeal olarak bu karbonhidratların çoğu kan şekerini hızla yükselten gıdalar değil, lif açısından zengin olan kompleks karbonhidratlar olmalıdır.

Glisemik indekste (GI) yüksek olduğundan, maltodekstrin yoğun miktarlarda tüketilirse kan şekerinde bir artışa neden olabilir. Ancak genellikle kendi başına bir gıda olarak kullanılmaz. Gıdalarda küçük miktarlarda, bir bileşen olarak bulunur. Genel karbonhidrat alımınız üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Az miktarda tüketmek güvenlidir fakat diyabetliler günlük toplam karbonhidrat alımında yine de dikkatli olmalıdır. Diyetinize maltodekstrin eklediğinizde kan şekerinizi nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz, glukoz seviyenizi daha sık kontrol ederek gözlemleyebilirsiniz. Düşük glisemik indekste (GI) gıdalardan oluşan diyetler, sadece diyabetli kişiler için değil herkes için faydalıdır.