Kolajen ve Biyoaktif Kolajen Peptitler

Kolajen ve Biyoaktif Kolajen Peptitler

Kolajen Nedir?

Kolajen vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Derimizin ise %70'lik kısmını meydana getiren önemli bir bileşendir. Çoğunlukla ciltte, kemiklerde ve vücuttaki bağ dokusunda yer alır. Derimizde bulunan en önemli proteinlerden biri olan kolajen, ölü cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak deriye destek olur ve esneklik kazandırır.


Moleküler yapısı Glisin-X-Prolin/Hidroksiprolin şeklinde olup; kolajenin yapısında 18 farklı aminoasit bulunmakla birlikte 9 zorunlu aminoasitin 8 tanesi (histidin, lösin, izolösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, treonin, tirozin ve valin) yüksek oranda bulumaktadır.İnsan vücudunda bilinen en az 16 kolajen çeşidi bulunur. Bununla birlikte toplam kolajenin büyük bir çoğunluğunu tip 1,2,3 ve 4'ten oluşmaktadır:


  • Tip 1: Tüm kolajen çeşitleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunanıdır. Cilde gerginlik ve elastikiyete verir, kemikleri destekler ve dokuları bir arada tutar.
  • Tip 2: Bağ dokularda kıkırdak yapımına katkıda bulunarak, eklem sağlığını korur.
  • Tip 3: Kalp kan damarlarını ve kan dokusunu oluşturma, cilde esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.
  • Tip 4: Sindirim ve solunum organlarımızın yüzeylerini oluşturup kas, yağ ve organları çevreleyen bazal laminanın oluşumunda önemli bir rol oynar.


Biyoaktif Kolajen Peptit Nedir?


Gençlik yıllarında kolajen üretimi ve depolanması en üst düzeyde olduğu için cilt daha sağlıklı ve sıkı görünmektedir. Ancak yaş ilerledikçe vücudun kolajen üretimi oldukça azalır ve ciltte sarkmalar, çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bir yandan da bazı etkili hormonlar, kötü beslenme alışkanlıkları, ultraviyole ışınlara ve çevre kirliliğine maruz kalma gibi dış etkenler de yaşlanmayı hızlandıran nedenler arasında gösterilebilir.


Vücudumuzun doğal kolajen üretimi 20’li yaşlardan sonra her yıl ortalama yüzde 1-1.5 oranında azalır. Bedenin kendi üretimi azaldıkça mevcut kolajen liflerinin yıkımı daha da hızlanır. Bu nedenle özellikle yaş ilerledikçe vücudumuzda azalan kolajen seviyesini ve bunun getirebilecek olan olası etkilerini dengelemek için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Kolajenin molekül ağırlığı ciltten emilip hedef doku ve organlara ulaşamayacak kadar büyük olduğundan bazı kolajen içerikli kremler ve topikal uygulamalar ile çoğu zaman arzulanan sonuç alınamamaktadır. Kolajenin asıl etkilerinin hidrolize edilmiş (büyük moleküllü proteinlerin daha küçük molekül ağırlıklı peptitlere parçalanması) şekilde gerçekleşebileceği klinik çalışmalarla da desteklenmektedir. Yapılan araştırmalarda kişinin günlük diyetine kolajen eklemesinin ciltteki nem ve esneklik kaybını dengelemeye destek olduğu görülüyor.


Kolajen, genç veya yaşlı her birey için yağsız kas kütlesi kaybını önlemeye karşı etkili bir protein bileşenidir. Araştırmalar göstermektedir ki iyi hazırlanmış bir diyet ve rutin egzersiz programı ile beraber kolajen, bir protein olarak kas kütlesini arttırmaya ve yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur. Diğer protein kaynaklarından farklı olarak kolajen, vücudun kas gelişimi için ihtiyaç duyduğu aminoasit dengesinde, doğal kaynaklı ve etkili bir protein çeşididir.


1 porsiyon Colslim 300 ml yağsız sütle birlikte hazırlandığında toplam 23 g protein içermektedir. Sütten gelen proteinin yanı sıra 15.5 gramını da Biyoaktif Kolajen Peptitlerden sağlayarak vücudun bir öğünde alması gereken protein ihtiyacını karşılar.Kaynaklar:
  • Guillerminet, F., Beaupied, H., Fabien-Soule, V., Tome, D., Benhamou, C.L, Roux, C., Blais, A., 2010. Hydrolyzed collagen improves bone metabolism and biomechanical parameters in ovariectomized mice: an in vitro and in vivo study. Bone 46: 827-834
  • Bonjour, J.P., 2005. Dietary protein: An essential nutrient for bone health. Journal of the American College of Nutrition 24: 526-36.
  • European Food Safety Authority (EFSA), 2011. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific Opinion on the substantiation of a health claim related to collagen hydrolysate and maintenance of joints pursuant to Article 13(5) of Regulation (EC) No 1924/20061. EFSA Journal 9(7): 2291.

Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir!


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bir kutuda Bisküvi Vanilya Aromalı ve Bisküvi Çikolata Aromalı olmak üzere 15’er porsiyon bulunmaktadır.