Kolajen ve Biyoaktif Kolajen Peptitler

Kolajen ve Biyoaktif Kolajen Peptitler

Kolajen Nedir?

Kolajen vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık %30'unu derimizin ise %70'lik kısmını meydana getiren önemli bir bileşendir. Çoğunlukla ciltte, kemiklerde ve vücuttaki bağ dokusunda yer alır. Derimizde bulunan en önemli proteinlerden biri olan kolajen, ölü cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cilde nem ve esneklik kazandırır.

 

Moleküler yapısı Glisin-X-Prolin/Hidroksiprolin şeklinde olup; kolajenin yapısında 18 farklı aminoasit bulunmakla birlikte 9 zorunlu aminoasitin 8 tanesi (histidin, lösin, izolösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, treonin, tirozin ve valin) yüksek oranda bulumaktadır. Birden fazla kolajen çeşidi bulunmaktadır. Bununla birlikte insan vücudunda kolajenin büyük bir çoğunluğu tip 1,2,3 ve 4'ten oluşmaktadır: En çok bulunan bu kolajen tipleri inceleyecek olursak;


  • Tip 1: Tüm kolajen çeşitleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunanıdır. Cilde gerginlik ve elastikiyet sağlar  kemikleri destekler ve dokuları bir arada tutar.
  • Tip 2: Bağ dokularda kıkırdak yapımına katkıda bulunarak, eklem sağlığını korur. 
  • Tip 3: Kalp kan damarlarını ve kan dokusunu oluşturma, cilde esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.
  • Tip 4: Sindirim ve solunum organlarımızın yüzeylerini oluşturup kas, yağ ve organları çevreleyen yapıların oluşumunda önemli bir rol oynar.

Biyoaktif Kolajen Peptit Nedir?

 

Gençlik yıllarında kolajen üretimi ve depolanması en üst düzeyde olduğu için cilt daha sağlıklı ve sıkı görünmektedir. Ancak yaş ilerledikçe vücudun kolajen üretimi oldukça azalır ve ciltte sarkmalar, çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bir yandan da bazı etkili hormonlar, kötü beslenme alışkanlıkları, ultraviyole ışınlara ve çevre kirliliğine maruz kalma gibi dış etkenler de yaşlanmayı hızlandıran nedenler arasında gösterilebilir.

 

Vücudumuzun doğal kolajen üretimi 20’li yaşlardan sonra her yıl ortalama yüzde 1-1.5 oranında azalmaktadır.  Kolajen üretiminin azalmasının yanı sıra, vücutta bulunan mevcut kolajenin yıkımı da hızlanmaktadır. Bu nedenle özellikle yaş ilerledikçe vücudumuzda azalan kolajen seviyesini dengelemek ve kolajen eksikliği sonucunda oluşabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek adına çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Kolajenin molekül ağırlığı ciltten emilip hedef doku ve organlara ulaşamayacak kadar büyük olduğundan bazı kolajen içerikli kremler ve topikal uygulamalar ile çoğu zaman arzulanan sonuç alınamamaktadır. Kolajenin asıl etkilerinin hidrolize edilmiş (büyük moleküllü proteinlerin daha küçük molekül ağırlıklı peptitlere parçalanması) şekilde gerçekleşebileceği klinik çalışmalarla da desteklenmektedir. Yapılan araştırmalar kişinin günlük diyetine kolajen eklenmesinin  ciltteki nem ve esneklik kaybının giderilmesinde önemli rol oynadığı görülmektedir. .

 

Kolajen, genç veya yaşlı her birey için yağsız kas kütlesi kaybını önlemede etkili bir protein kaynağıdır.  Araştırmalar göstermektedir ki iyi hazırlanmış bir diyet ve rutin egzersiz programı ile beraber kolajen, bir protein olarak kas kütlesini arttırmaya ve yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur. Diğer protein kaynaklarından farklı olarak kolajen, vücudun kas gelişimi için ihtiyaç duyulan , doğal kaynaklı ve etkili bir protein çeşididir.

 

1 porsiyon Colslim Collagen Smoothie 300 ml yağsız sütle birlikte hazırlandığında toplam 23 g protein içermektedir. 1 porsiyonunda 15.5 g Biyoaktif Kolajen Peptit bulunan Colslim Collagen Smoothie, vücudun bir öğünde ihtiyacı olan proteinin tamamını karşılamaktadır. 


Kaynaklar:

  • Guillerminet, F., Beaupied, H., Fabien-Soule, V., Tome, D., Benhamou, C.L, Roux, C., Blais, A., 2010. Hydrolyzed collagen improves bone metabolism and biomechanical parameters in ovariectomized mice: an in vitro and in vivo study. Bone 46: 827-834
  • Bonjour, J.P., 2005. Dietary protein: An essential nutrient for bone health. Journal of the American College of Nutrition 24: 526-36.
  • European Food Safety Authority (EFSA), 2011. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific Opinion on the substantiation of a health claim related to collagen hydrolysate and maintenance of joints pursuant to Article 13(5) of Regulation (EC) No 1924/20061. EFSA Journal 9(7): 2291.


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir!


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bir kutuda Bisküvi Vanilya Aromalı ve Bisküvi Çikolata Aromalı olmak üzere 15’er porsiyon bulunmaktadır.