Hyaluronik Asit'i Dyt.Dilan Yavuz Anlatıyor

Hyaluronik Asit'i Dyt.Dilan Yavuz Anlatıyor

CİLDİNİZİN NEMLİLİĞİNİ VE TAZELİĞİNİ KORUYUN 


Özellikle 30 yaş ve sonrası birçok kişi nemsiz ve kuru cilt problemleri yaşamaktadır. Çünkü 30’lu yaşlardan itibaren vücutta Hyaluronik Acid üretimi yavaşlamaktadır. Bununla beraber ciltte bazı istenmeyen değişimler meydana gelebilmektedir. Cilt kurumaya başlar, nem miktarı azalır ve kırışıklıklar belirginleşmeye başlar. 

Peki Hyaluronik Asit nedir? Ne işe Yaramaktadır? Detaylıca inceleyelim..


HYALURONİK ASİT NEDİR VE NE İŞE YARAR?


Hyaluronik asit (HA), β-1,3 ve β-1,4 glikozidik bağ ile bağlanmış D-glukuronik asit ve N-asetilglukozamin disakkarit birimlerinin tekrarlanmasıyla oluşan ve moleküler ağırlığı 104 -109 Da arasında değişiklik gösteren bir polimerdir. Hyaluronik asit karakteristik yapısal özellikleri sayesinde eklendiği solüsyonlara yüksek viskoelastikiyet ve su tutma kapasitesi sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle kozmetik ürünlerin üretiminde, yara için ilaçların üretiminde, doku rejenerasyonunda ve tedavisinde, ilaçların hedef dokuya ulaştırılmasına, hedef kimyasalın kontrollü olarak salınımında, göz damlası ilaçlarında, kalça veya diz implantlarında, ortopedik protezlerde, yumuşak dokuların tedavisinde, hedef tümörün MR görüntülemesinde ve mikro cerrahi işlemlerinde olmak üzere oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.


Ve biliyoruz ki su olmadan hayat olmaz! İnsan vücudunda hacim ve ağırlık bakımından en çok bulunan madde ise sudur. Suyun yetersizliğinde vücut fonksiyonlarında düzensizlikler meydana gelebilmektedir. İşte bu noktada Hyaluronik Acid devreye girmektedir. Hyaluronik asit de kendi ağırlığını tam 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahiptir.


Vücutta azalmakta olan hyaluronik asiti, cildin nem ihtiyacını karşılamak adına dışarıdan desteklenmesi oldukça önemlidir. Nemlendirici kremlerde, serumlarda hyaluronik asit en etkili moleküldür. Hyaluronik asitin farklı formları kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde kullanılabilmektedir. 


Hyaluronik Asit;

  • Cildin nemliliğini ve doğallığını korur.
  • Yüksek su tutma kapasitesi ile cilde nem ve parlaklık sağlar.
  • Cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur.
  • Bağ dokular arasındaki kolajen liflerinin korunmasına destek olur.
  • Vücudun serbest radikallere karşı savunmasına etkili olan antioksidan kapasitenin artmasına yardımcı olur.


HYALURONİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Hyaluronik asit açısından zengin pek çok besin bulunmaktadır. Bu besinlerden tüketerek üretimini destekleyebilirsiniz.


Hayvansal Ürünler ve Soya Ürünleri: Hayvansal kaynaklı ürünlerden özellikle tavuk eti, kırmızı et yüksek miktarda kolajen içermektedir. Bu sayede kolajen üretiminin artmasıyla ve beslenme modeline fermente soya sütleri de eklenerek hyaluronik asit yapımı desteklenebilmektedir.


Meyveler ve Sebzeler: Taze sebze ve meyvelerin su oranları yüksektir. Özellikle kök sebzelerin hyaluronik asit içeriği yüksektir. Ispanak, karnabahar, kuşkonmaz, brokoli, yeşil fasulye, brüksel lahanası magnezyum içeriği yüksek olduğundan hyaluronik asit oluşumunu da desteklemektedir. Yine meyvelerden; elma, muz, avokado, ananas, kavun, armut da magnezyum içeriği yüksek olmasından dolayı hyaluronik asit oluşumunu da desteklemektedir.


Dyt. Dilan YAVUZ