Hidrolize kolajen mi, Kolajen peptid mi?

Hidrolize kolajen mi, Kolajen peptid mi?

Son yıllarda adını oldukça sık duyduğumuz ‘’Kolajen’’ in, insan vücudunda özellikle ciltteki nem ve esnekliği artırmada, herhangi bir sebeple oluşmuş ya da oluşabilecek kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçilmesinde oldukça etkili olduğunu bilmekteyiz. Tüm bu etkilerin yanında ayrıca yağ ve kas metabolizmasına etki ederek yağ yakımını desteklemesi ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olması sebebiyle kolajen takviyelerinin kullanımı giderek artmaktadır. Başta sağlıklı ve zinde bir birey olabilmek için yaşam boyu kolajene ihtiyaç duyarız. Hali hazırda vücudumuzda üretilmekte olan kolajenin üretimi ne yazık ki 25’li yaşlardan itibaren bazı biyolojik ve çevresel etkiler sebebi ile her yıl %1 oranında üretimi sınırlanmaktadır. Bu nedenle kolajen üretiminin yeterince sağlanamadığı durumlarda kolajen ile desteklenmiş takviye edici gıdalardan yardım almak oldukça faydalı olacaktır.

Kolajenin bilinirliğinin artmasıyla beraber ‘Hidrolize Kolajen ve Kolajen Peptit’ gibi terimleri de sıkça duyar olduk. Peki ‘’Hidrolize Kolajen ve Kolajen Peptit’’ nedir? Hangisi Daha Etkilidir? Kolajenden farkı var mıdır?

Gelin bu konudaki kafa karışıklıklarını bilimsel çalışmalarla desteklenmiş cevaplarımızla bir son verelim..!:) 


HİDROLİZE KOLAJEN, KOLAJEN HİDROLİZAT ve KOLAJEN PEPTİT

Kolajenin insan vücudunda sindirilebilir olması ve en iyi şekilde emilebilmesi için küçük moleküler yapıya sahip olması gerekmektedir. Aksi halde kolajenin mucizevi etkisinden tam olarak yararlanılamamaktadır. 

Yapılan klinik araştırmalar göstermektedir ki gıdalarda kullanılması önerilen kolajen 2000 Dalton molekül ağırlığına sahip olmalıdır. Düşük molekül ağırlığının önerilmesinin sebebi ise partikül boyunun daha küçük olması kolajenin emilim ve biyoyararlılık açısından daha yüksek olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalara göre kolajen hidrolizatın olumlu etkilerinden faydalanmak için düzenli olarak ve günlük önerilen kullanım miktarında (g/gün) tüketmek gerekmektedir.


Peki kolajenin daha küçük moleküler yapıda olması nasıl sağlanır?


Kolajen, bazı enzimatik reaksiyonlardan geçerek ‘kolajenaz enzimi’ tarafından parçalanır ve midede daha kolay sindirilebilir forma getirilir. Bu daha küçük moleküler hale gelmiş kolajene de Hidrolize Kolajen, yani diğer bir adıyla Kolajen Peptit denmektedir. Sindirilebilir form kadar küçültülmüş, peptid formuna getirilmiş kolajenler mideden bağırsaklara daha hızlı geçiş sağlar, buradan da ilgili hücre, doku ve organlara etki etmek üzere iletilirler. 


Kolajen, asit ve enzim hidrolizi ile yıkıma uğratılıp daha kolay sindirilebilir hale getirilmektedir. Gıda ve gıda takviyesi formatında tüketilen kolajen de, benzer süreçlerden farklı teknoloji kullanımlarıyla geçip vücutta aynı etkiyi yaratabilmektedir. Kolajen, kozmetik uygulamalarda ciltteki nem ve esnekliği artırma ve kırışıklıkların giderilmesinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile beraber besin destekli gıdalarda da bir protein kaynağı olarak yaygın biçimde kullanılmaya başlamıştır. 


Kolajen peptitler (kolajen hidrolizatı), yüksek oranlarda sığır, domuz ve balık derisinden elde edilmektedir. Kolajenin molekül ağırlığı ortalama olarak 2000-5000 Dalton aralığındadır. Bu nedenle sindirimi ve biyoyararlılığı oldukça yüksektir.

Kolajen hidrolizat yani kolajen peptidler ciltteki epidermis tabakasının nem içeriğinin gelişimi, yaşlanmasını önleyici, eklem ve bağ dokuları yenileyici etkisi olan biyoaktif bileşenler bütünüyle sağlanmaktadır.


HİDROLİZE KOLAJENİN GIDALARDA GÜVENLİ KULLANIMI

Kolajen hidrolizatı gıdada çözündüğünde genellikle tat ve koku vermez. Bu nedenle kolajen içeren tüketeceğiniz yiyecek ya da içecek benzeri gıdalarda tüketimini kolayca yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Kolajen hidrolizatı yüksek sıcaklığa da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hidrolize kolajen içeren bir gıda ürününü pişirmek istediğinizde kolajenin olası etkisinde kayıplar yaşanmamaktadır. Aynı faydayı sağlamaya devam edeceksinizdir.

Özetlemek gerekirse bir ‘’gıda bileşeni’’ olarak hidrolize kolajenin tüketiminin ve vücutta sindiriminin güvenilir olduğu birçok klinik araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.


TOPİKAL ÜRÜNLER Mİ YOKSA TOZ GIDA FORMU/SIVI FORMU/KAPSÜL FORMLAR MI DAHA ETKİLİ?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki oral (ağız yolu ile) alım sonrası kolajen hidrolizatının %90’dan fazlası daha kolay sindirilmekte ve emilimi oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle cilde direkt temas eden topikal ürünlerden ziyade, kolajenin toz formda ya da kapsül formda olması vücutta etki ettiği mekanizmalarda daha iyi sonuç vermektedir.


COLSLIM ve HİDROLİZE KOLAJEN

Colslim protein kaynağını %100 sığırdan alan, Biyoaktif Kolajen Peptitler (Verisol® & Bodybalance®) ile zenginleştirilmiş, gıdada protein kaynağı olarak kolajeni kullanan, Türkiye'de ve dünyada tek öğün alternatifidir. 1 porsiyon Colslim’de 15,5 g hidrolize kolajen bulunmaktadır.

Colslim bileşiminde13 g Bodybalance® bulunmaktadır. Bodybalance® vücutta yağ ve kas metabolizmasına etki ederek, yağ yakımını desteklenmesine ve kas oluşumun artmasına yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki 2,5 g Verisol® ise ciltteki nem ve esnekliğin sağlanmasına, kırışıklıkların ve sarkmaların azalmasına etki ederek cilt güzelliğine katkı sağlamaktadır.


1 porsiyonunda 15,5 g kolajen peptit içeren Colslim’i 300 ml yağsız süt ile tüketildiğinde günlük ihtiyaç duyulan kolajen miktarının tamamını karşılamaktadır.Dyt. Dilan YAVUZ

KAYNAKLAR

  • Bruyère, O., Zegels, B., Leonori, L., Rabenda, V., Janssen, A., Bourges, C., Reginster, J.Y., 2012. Effect of collagen hydrolysate in articular pain: a 6- month randomized, double-blind, placebo controlled study. Complementary Therapies in Medicine 20: 124-130.
  • Wu, J., Fujioka, M., Sugimota, K., Mu., G., Ishimi, Y., 2004. Assessment of effectiveness of oral administration of collagen peptide on bone metobolism in growing and mature rats. Journal of Bone and Mineral Metabolism 22-47-553. 
  • Schauss, A.G., Stenehjem, J., Park, J., Endres, J.R., Clewell, A., 2012. Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, BioCell Collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Agriculture and Food Chemical 60(16): 4096-101.
  • Cosgrove, M.C., Franco, O.H., Granger, S.P., Murray, P.G., Mayes, A.E., 2007. Dietary nutrient intakes and skin-aging appearance among middle-aged American women. The American journal of clinical nutrition 86: 1225-1231.Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir!


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bir kutuda Bisküvi Vanilya Aromalı ve Bisküvi Çikolata Aromalı olmak üzere 15’er porsiyon bulunmaktadır.