EVDE KAL! BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİR!

EVDE KAL! BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİR!

EVDEKAL TÜRKİYE!

 Ne yazık ki bir süredir toplum sağlığını tehdit eden bir durum ile karşı karşıyayız. Evdekal çağrıları ile hem kendi sağlığımızı hem de diğer risk grubundaki kişilerin sağlığını tehlikeye atmamak adına, çok gerekmedikçe dışarıya çıkılmaması noktasında bilinçli olmalıyız. Peki evde kaldığımız bu süreçte fizyolojik ve psikolojik sağlığımızı korumak adına neler yapabiliriz?

Bir beslenme uzmanı olarak bu süreci en hafif ve sağlıklı şekilde atlatmak adına, sağlıklı beslenmeye dair bir takım önerileri sizlere sunmak istedik.

1. BOL BOL SU İÇİN VE BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN!

Su tüketimi her zaman her süreçte olduğu gibi bu dönemde de oldukça önemlidir. Bol bol su tüketimi yapın. Sularınızı ağzı kapalı tek kullanımlık şişelerde içip mümkünse atın. Tıp uzmanlarının boğazımızı ılık/sıcak tutmak gerektiği uyarıların dikkate alarak, antioksidan kapasitesi yüksek bitki çayları tüketebilirsiniz. Yeşil çay, beyaz çay ve diğer bitki çayları bağışıklığın desteklenmesinde önemlidir.

2. C VİTAMİNİ TAKVİYESİ KULLANIN VE TURUNÇGİLLERDEN YARARLANIN!

Özellikle sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemlidir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerden faydalanın. Mutlaka günlük mevsim sebzeleri tüketin. Yeterli olmadığı noktalarda ise uzman önerisi ile C vitamini takviyelerine başvurun.

3. PROBİYOTİK DESTEĞİ ALIN!

Probiyotiklerin bağırsak florasının korumak dışında oldukça fazla faydaları vardır. Kesinlikte unutmayın ki; immün siseminin güçlenmesinde probiyotik bakterilerin sayısı ve desteği oldukça önemlidir. Bu süreçte de evinizde öğünlerinizde doğal probiyotik kaynaklarına mutlaka yer verin. Turşu, tarhana çorba, kefir, probiyotikli yoğurtlar, kımız, şalgam vb. besinler doğal probiyotik kaynaklıdır. Bun besinlere yer veremediğiniz durumlarda ise probiyotik takviyeleri almayı ihmal etmeyin!

4. ZERDEÇAL, ZENCEFİL GİBİ ANTİOKSİDAN KAPASİTESİ YÜKSEK BAHARATLAR KULLANIN!

Baharatlar yüksek antioksidan etkili olup, hastalıklara karşı koruyan başlıca kaynaklardan biridir. Özellikle yemeklerinizde, salatalarınızda, çorbalarınızda zencefil ve zerdeçal gibi baharatlara mutlaka yer verin. Sularınızın içerisinde de taze zencefil ekleyip, suyu daha kolay içilebilir hale getirebilirsiniz.

5. FİZİKSEL EGZERSİZ YAPIN!

Son dönemde spor merkezlerinin kapatılması duyurusu ile birçok spor eğitmeni canlı bağlantılar ve videolar ile spor severlere destek olmaya devam etmekte. Hareket etmeye engel yok! Siz de bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırarak evinizin bir köşesinde egzersiz yapıp hem mental hem de fiziksel olarak rahatlamak için kullanabilirsiniz. Sosyal mesafeyi korumak şartı ile evinizin yakınlarında bulunan kısa süreli doğa yürüyüşleri de tercih edebilirsiniz.

Umuyoruz ki, bu süreci en iyi şekilde yönetebilir ve sağlıkla atlatabiliriz.

Herkese sağlıklı günler dileriz!