CLA Nedir?

CLA Nedir?

Konjuge Linoleik Asit (CLA), sağlığa çok yararlı esansiyel bir yağ asididir.

Esansiyel yağ asitleri insan sağlığı için ihtiyaç duyulan yağlardan; ancak, vücut bu yağları üretmediği için yiyeceklerden alınması gerekiyor. Sığır eti ve süt ürünleri en yaygın CLA kaynakları olarak biliniyor.

“Konjuge” sözcüğü, moleküller arasındaki bağ tipini ifade ediyor. Bazı araştırmacılar bir hayvanın diyetinin, yaşının, cinsinin ve diğer mevsimsel faktörlerin tüketilen gıdadaki CLA miktarını etkileyebileceğine inanıyor.

CLARINOL ® CLA

Dengeli bir diyet ve egzersiz programının bir parçası olarak Clarinol® CLA, vücut yağını azaltmaya, vücut kompozisyonunu geliştirmeye ve kas içeren yağsız vücut kütlesini arttırmaya yardımcı oluyor. %100 bitkisel içerikli olduğu için vejetaryenler için de ideal bir kaynak haline geliyor.

Dünyanın en büyük CLA fabrikasında üretilen Clarinol® CLA, bağımsız uzmanlar tarafından Genel olarak Güvenli / (GRAS) şeklinde tanınmış ve bu onama ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

CLA Nasıl Çalışır?

Clarinol® CLA’nın vücut kompozisyonunu nasıl geliştirdiği üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, metabolik süreci değiştirerek yağ metabolizmasında rol oynayan enzimlerin çoğunu etkilediği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, hücre reseptörleri ile etkileşime girerek, vücudun depoladığı yağ miktarında bir azalmaya yol açan yanıtları aktive ettiği de görülmektedir.

Ek olarak CLA, vücutta yağların parçalanmasını uyaran bir enzimin aktivitesini de arttırır. Bu artış, yağların kan dolaşımından emilimini engelleyebilir ve kas hücrelerindeki yağ bozulmasını hızlandırabilir. Sonucunda vücut yağında bir azalmaya ve yağsız kas kütlesinde bir artışa neden olur. Bu da CLA’nın hem yağ depolanmasını azalttığı hem de daha yüksek oranda yağ yakımını sağladığı anlamına gelir.

Araştırmalar Ne Diyor?

Vücut kompozisyonunu optimize etmek için tasarlanmış olan tüm ağırlık yönetimi bileşenlerinden CLA, en çok araştırılanlardandır. Bazı enstitüler tarafından yapılan çalışmalar, CLA’nın vücut yağını azaltmaya ve yağsız vücut kitlesini arttırmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. Kritik olarak gözden geçirilen 18 çalışmanın yeni bir meta-analizi CLA’nın vücut yağ azaltıcı etkilerini doğrularken, Clarinol® CLA ile yapılan yeni bir çalışma bu yağ kaybının meydana geldiği vücuttaki bölgeleri kesin olarak saptamaktadır. Bu çalışmada gönüllüler, büyük ölçüde bacaklar ve bel bölgesinden ortalama 2 kg (4.4 lbs) yağ kaybetmiştir.

Beslenme ve Sağlıkta Uluslararası Antioksidanlar Derneği ve Société Française des Antioxydants, 2004/2005 Yılı Zayıflama Maddeleri Ödülünü Clarinol® CLA’ya verdiler. Daha da önemlisi, Lightspeed Research tarafından diyet, egzersiz veya sağlık takviyeleri alan kadınlar üzerinde yapılan bir tüketici araştırmasına göre; Clarinol® CLA’nın sonuçlarından memnun olan kadınların oranının (%92) diğer CLA markalarından (% 78) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Bölgeye özgü yağ kaybına ek olarak, gönüllüler de yağsız vücut kitlesi kazanmışlardır. Daha ileri araştırmalar CLA’nın düşük kalorili diyetinin yan etkilerini de en aza indirebileceğini göstermektedir.