CLA Nedir?

CLA Nedir?

Konjuge Linoleik Asit (CLA) omega 6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asidin (LA) 28 geometrik ve pozisyonel izomerini kapsayan esansiyel yağ asididir. Son zamanlarda kojuge linoleik asit (CLA)’in insan sağlığına faydalı etkilerine dair yapılan çalışmalar büyük ilgi uyandırmaktadır. Özellikle vücut yağ kütlesini azaltması, immüniteyi artırması ve antikanserojen etkileri yönündeki bulgular oldukça önemlidir.

Esansiyel yağ asitleri insan sağlığı için ihtiyaç duyulan yağlardan; ancak, vücut bu yağ asitlerini kendisi üretmediği için dışarıdan besin yolu ile alınması gerekiyor. En önemli kaynakları ise geviş getiren hayvanların vücut dokuları, özellikle yağ dokusu ile süt ve süt ürünleridir.  “Konjuge” sözcüğü, moleküller arasındaki bağ tipini ifade etmektedir. Bazı araştırmalar  bir hayvanın  beslenme şeklinin, yaşının, cinsinin ve diğer mevsimsel faktörlerin tüketilen gıdadaki CLA miktarını etkileyebileceğini göstermektedir.

CLARINOL ® CLA

Dengeli bir diyet ve egzersiz programının bir parçası olarak Clarinol® CLA, vücut yağını azaltmaya, vücut kompozisyonunu geliştirmeye ve kas içeren yağsız vücut kütlesini artırmaya destek olmaktadır.  . Clarinol®  %100 bitkisel içerikli olduğundan vejetaryenler için de ideal bir yağ asidi kaynağıdır.

Dünyanın en büyük CLA fabrikasında özel olarak geliştirilen  Clarinol® CLA, uzmanlar tarafından Genel olarak Güvenli / (GRAS) şeklinde tanınmış ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır.  Clarinol® CLA Etkileri Clarinol® CLA’nın vücut kompozisyonunu nasıl geliştirdiği üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, metabolik süreci değiştirerek yağ metabolizmasında rol oynayan enzimlerin çoğunu etkilediği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, yağ hücresi reseptörleri ile etkileşime girerek, vücudun depoladığı yağ miktarında bir azalmaya yol açan yanıtları aktive ettiği de görülmektedir.

Ek olarak CLA, vücutta yağların parçalanmasını uyaran  enzimin aktivitesini artırarak yağların kan dolaşımından emilimini engelleyebilmektedir.

Bunun sonucunda vücut yağında azalma ve yağsız kas kütlesinde artış sağlamaktadır. Bu da CLA’nın hem yağ depolanmasını azalttığı hem de daha yüksek oranda yağ yakımı sağladığını göstermektedir.

Araştırmalar Ne Diyor?

Vücut kompozisyonunu optimize etmek için geliştirilmiş  olan ağırlık yönetimi bileşenlerinden biri olan Clarinol® CLA, en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bazı enstitüler tarafından yapılan çalışmalar, CLA’nın vücut yağını azaltmaya ve yağsız vücut kitlesini artırmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. İncelenen 18 çalışmanın yeni bir meta-analizi CLA’nın vücut yağ azaltıcı etkilerini doğrularken, Clarinol® CLA ile yapılan yeni bir çalışma bu yağ kaybının meydana geldiği vücuttaki bölgeleri kesin olarak saptamaktadır. Bu çalışmada düzenli Clarinol® CLA kullanımı sonucunda bireylerin özellikle bacak ve bel çevresinden büyük ölçüde yağ kaybettikleri gözlemlenmiştir.

Daha da önemlisi, Lightspeed Research tarafından diyet, egzersiz veya sağlık takviyeleri alan kadınlar üzerinde yapılan bir tüketici araştırması bulunmaktadır. Bu araştırma Clarinol® CLA’nın ve diğer CLA markalarının kullanımı sonucundaki memnuniyet oranını göstermektedir. Anket sonuçlarına bakıldığında  Clarinol® CLA kullanımından memnun olan kadınların oranının (%92) diğer CLA markalarını kullananlara göre (% 78) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan güncel araştırmalar is CLA’nın düşük kalorili diyetlerin yan etkilerini de en aza indirebileceğini göstermektedir.