Bel Çevresinde Oluşan Yağlanmayı Önleyebilecek 5 Öneri!

Bel Çevresinde Oluşan Yağlanmayı Önleyebilecek 5 Öneri!

Karın bölgesinde oluşmuş olan fazla yağ kütlesi sadece kötü bir görüntü vermez. Bununla birlikte karın bölgesi yağlanmaları ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle obezite başta olmak üzere, iç yağlanmasının artması, insülin direnci ve beraberinde oluşabilecek Tip2 Diyabet gibi kronik hastalıklarının da oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle hem sağlıklı olmak, yaşam kalitesini artırmak, hem de güzel görünüm kazanmak adına bel çevresi yağlanmalarının önüne geçilmelidir. 

Siz de evde basit bir şekilde mezura yardımıyla bel çevrenizi ölçebilirsiniz.

Sonuçlarınıza göre;

  • Bel çevresinin ölçümü Kadınlarda 88 cm ve üstü;
  • Erkeklerde ise 102 cm ve üstü riskli olup obeziteye yatkınlık olarak kabul edilir.

Bu riski önleyebilmek ve bel çevresi yağlanmasını azaltmak için hazırladığımızı önerilere bakalım.


YETERİ KADAR PROTEİN ALIN!


Proteinler günlük makro besin ögesi ihtiyacının yaklaşık  %12-15’ini karşılamaktadır. Bir uzman desteği almadan kendi başınıza yüksek proteinli diyetler uygulamayın. Bunun yerine günlük ihtiyacınız ne ise o kadar protein almak yeterlidir. Dikkat edebileceğiniz nokta ise kaliteli protein kaynaklarını seçmektir. Yumurta, balık, süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık gibi besinleri doğru porsiyonlarda tercih etmek bel çevresi bölgesinde oluşan yağlanmaların oluşumuna engel olacaktır.


BASİT KARBONHİDRATLAR YERİNE KOMPLEKS KARBONHİDRATLARI TERCİH EDİN!


Birçok kişiden ‘’pilavı, makarnayı, ekmeği, patatesi, beyaz unu kestim ve kilo verdim’’ şeklinde dönüşler almaktayız. Aslında burada önemli olan nokta yukarıda yer alan basit karbonhidrat kaynaklı besinlerin tüketimini azalttığı için kişi kilo verebilmektedir. Pirinç pilavı yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya çavdar ekmeği tüketmek, tariflerde oldukça çok kullanılan beyaz unu tam buğday unları ile değiştirmek, patatesi kontrollü tüketmek vb. yollara başvurarak basit karbonhidrat alımını azaltmış olursunuz. Bu davranış biçimi de yine bel çevresinde oluşan yağlanmanın önüne geçecektir.


BASİT ŞEKER VE İLAVE ŞEKER İÇEREN BESİNLERDEN UZAK DURUN!


Hepimiz artık çok iyi bilmekteyiz ki şeker besleyici değeri olmayan bomboş bir kalori kaynağıdır. Şeker ve ilave şeker içeren besinlerin tüketimi sonucunda vücut fonksiyonlarında hasarlar meydana gelebilmektedir. Bunların başında insülin direnci oluşumu ve diyabet gelmektedir. Bel çevresi yağlanmalarının en önemli nedenlerinden biri de fazla şeker tüketimidir! Şekerli besin asla tüketmeyin demek sürdürülebilir bir yaklaşım değildir. Bu nedenle doğru zamanda doğru porsiyonlarda tüketmenin sağlık açısından bir sakıncası olmayacaktır. Siz siz olun porsiyon kontrolünü elden bırakmayın 


LİF ALIMINI ARTIRIN!


Diyet lifi, insan ince bağırsağında sindirilmeyen buna karşılık kalın bağırsakta tamamen veya kısmen fermente olan, bitkilerin yenilebilir kısımlarıdır. Diyet lifinin enerji değeri düşük olması ve su çekici özelliğinden dolayı mide içeriğinin viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktirmektedir. Mide boşalmadığı için bireyin yeme isteği azalmaktadır. Diyet lifi tüketimini artırmak da kalori alımını azaltacağından bel çevresi yağlanmasının önüne geçmenizde oldukça faydalı olacaktır. Daha fazla lif tüketmenin en güzel yolu ise daha çok kabuklu meyve ve sebze yemekten geçer.


EGZERSİZ İLE DESTEKLEYİN!


Hepimiz en hızlı şekilde yağ yakmak ve kilo vermek için gereğinden fazla efor sarf ettiren egzersizler yapıp saatlerce spor salonlarından çıkmıyoruz. Evet, elbette ki düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmak da bu işin önemli bir parçasıdır. Unutmayın ki amacınıza giden yolda %70 beslenme durumu, %30 egzersiz etkilidir! Haftalık ortalama 150 dakika yapılan antrenmanların yağ yakımını desteklediği araştırmalarda belirtilmiştir. Bel çevresi için ise özellikle karın kaslarını çalıştıran egzersiz türlerinden yararlanılabilir.
Dyt. Dilan YAVUZ


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir!


Colslim Collagen Smoothie Bisküvi Mix

Bir kutuda Bisküvi Vanilya Aromalı ve Bisküvi Çikolata Aromalı olmak üzere 15’er porsiyon bulunmaktadır.