BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN ADIMLAR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN ADIMLAR

İnsan vücudu, bakterilere, virüslere ve diğer yabancı maddelere karşı kendini pek çok farklı mekanizma ile koruma altına alır. Ve ‘’Bağışıklık Sistemi’’ olarak adlandırılan bu sistem, organizmayı çoğu hastalığa karşı koruyan biyolojik süreçleri ifade eder. Bağışıklık sistemi (immün sistem) vücudu virüsler, bakteriler, küfler, parazitler gibi patojen mikroorganizmalara ve alerjenlere karşı korur.

Havaların soğumasıyla grip, soğuk algınlığı vb hastalıların sıklığı da giderek artmaktadır. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. İmmün sistemi güçlendirmeye yardımcı besinleri öğrenmek ve günlük beslenmemizde yer vererek işe koyulabiliriz.


BOL BOL SU TÜKETİN!

Su içmek vücuttaki metabolik atıkların uzaklaşmasını sağlayan en etkili yoldur. Yeterli su içmek vücutta kanın hücrelere ve dokulara yeterli oksijen taşınmasını sağlar. Aynı zamanda hastalığa sebep olabilecek virüslerin ve bakterilerin de vücuttan uzaklaştırılmasına destek olur. Bireyler arasında yaşam tarzına bağlı olarak (stres, egzersiz, uyku vb.) değişiklik göstermekle beraber ortalama günlük 2 litre su içilmelidir!


MEYVE TÜKETİMİNİ ARTIRIN!

Meyveler özellikle içerdikleri A, C, E vitaminleri folik asit ve mineraller sayesinde güçlü antioksidanlardır. Portakal, mandalina, muz, greyfurt gibi sarı ve turuncu meyveler çok iyi C vitamini kaynaklarıdır. Aynı zamanda iyi bir beta karoten kaynağı olan bu meyveler bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça etkilidir.  Bunun yanında nar, ahududu, yaban mersini gibi kırmızı meyveler de çok iyi antioksidan kaynaklarıdır.


BİTKİ ÇAYI İÇİN!

Adaçayı, ıhlamur, zencefil, zerdeçal, kekik vb bitkiler içerdiği uçucu bileşenler sayesinde, özellikle grip ve soğuk algınlığının yol açtığı enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyor.


Kuşburnu iyi bir C vitamini kaynağıdır!


Ve yine Chai karışımı olan bitki çayları da tarçın içeriği sayesinde hem tatlı krizini önler hem de bağışıklık güçlendirmeye destek olur.

Yeşil çayın metabolizma hızlandırmasının yanında içeriğinde flavon bileşikleri sayesinde immün sistemin gelişmesini destekler. Günde maksimum 4-5 fincana kadar bitki çayı içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve gün boyu zinde olun. Ancak herhangi bir kronik rahatsızlığı olan veya ilaç kullanan, gebe ve emziren anneler, ve çocukların tüketimin miktarına ve sıklığına dikkat etmeleri gerekmektedir!

İçerisinde birden fazla bitkinin karışımından oluşan çayları tüketirken ise lütfen dikkatli olunuz ve mutlaka etiket okuyarak alışverişinizi yapın..!


PROBİYOTİK DESTEĞİ ALIN!

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklar sağlıklı bir bedende oldukça etkilidir. Bağırsaklarda milyonlarca mikroorganizma yaşamaktadır. Dengeli bir bağırsak florası besin ögelerinin daha iyi emilmesini ve sindirilmesini sağlar. Bunu yanı sıra bağışıklık sisteminin de düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Yoğurt, kefir, boza, şalgam suyu, kımız gibi doğal probiyotik içeren besinler tüketmenin yanında ihtiyacın arttığı dönemlerde probiyotik takviyesi alınabilir. 


UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN!

Bedenin tüm fizyolojik biyokimyasal olayları ve beynin çalışmasını sağlayan sinir ağları uyku esnasında düzenlenir.

Bazı bağışıklık hücreleri uyku sürecinde aktif olur ve etkisini devam ettirir. Bu nedenle gece saatleri yapım ve onarım bakımından en uygun zamandır. 

Gündüzleri salgılanan serotonin hormonu yerini geceleri salgılanan ve uyku hormonu olarak bilinen ‘’melatonin’’ e yerini bırakır.  Melatonin hormonu ise, oksidatif strese karşı savaşan en iyi antioksidandır.

Bu nedenle bağışıklık sistemini desteklemek adına her gün düzenli uyku uyumak, aynı saatte uyuyup uyanmak önemlidir.


KURUYEMİŞ TÜKETİN!

Yağlı tohumlardan özellikle fındık, ceviz ve badem içerdikleri E vitamini, çinko, magnezyum, omega 3 yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Fındık ve bademin kavrulmamış (çiğ) olarak tüketilmesi daha faydalıdır. 10-12 tane çiğ badem veya çiğ fındık 1 porsiyon kuruyemiş olarak tüketilebilir.


C VİTAMİNİ VE ÇİNKO TAKVİYESİ

C vitamini vücudu serbest radikallere karşı en iyi şekilde koruyan antioksidandır. Portakal, mandalina, limon, kuşburnu, biber, kivi, maydanoz ve roka gibi besinlerde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Günde 5 porsiyon sebze-meyve yiyerek ihtiyacınız olan vitamini alabilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz. Bazı yetersiz kaldığı düşünülen durumlarda ise C vitamini takviyesine başvurulabilir.


GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINDAN KAÇININ!

Antibiyotikler vücutta oluşan enfeksiyonları giderilmesinde en güçlü çözümlerden biri olsa da hekim tavsiyesi olmadan kullanılması sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Zararlı mikroorganizmalarla savaşmasının yanı sıra vücudunuzda sizi koruyan diğer sağlıklı bileşenlerin de yok olmasına neden olabilir.


Dyt. Dilan YAVUZ