Hidrolize kolajen mi, Kolajen peptid mi?

Hidrolize kolajen mi, Kolajen peptid mi?

HİDROLİZE KOLAJEN, KOLAJEN HİDROLİZAT ve KOLAJEN PEPTİT

Kolajenin insan vücudunda sindirilebilir olması ve en iyi şekilde emilebilmesi için küçük moleküler yapıya sahip olması gerekmektedir. Aksi halde kolajenin mucizevi etkisinden tam olarak yararlanılamamaktadır. 

Yapılan klinik araştırmalar göstermektedir ki gıdalarda kullanılması önerilen kolajen 2000 Dalton molekül ağırlığına sahip olmalıdır. Düşük molekül ağırlığının önerilmesinin sebebi ise partikül boyunun daha küçük olması kolajenin emilim ve biyoyararlılık açısından daha yüksek olmasıdır. Yapılan klinik çalışmalara göre kolajen hidrolizatın olumlu etkilerinden faydalanmak için düzenli olarak ve günlük önerilen kullanım miktarında (g/gün) tüketmek gerekmektedir.

 

Peki kolajenin daha küçük moleküler yapıda olması nasıl sağlanır?

Kolajen, bazı enzimatik reaksiyonlardan geçerek ‘kolajenaz enzimi’ tarafından parçalanır ve midede daha kolay sindirilebilir forma getirilir. Bu daha küçük moleküler hale gelmiş kolajene de Hidrolize Kolajen, yani diğer bir adıyla Kolajen Peptit denmektedir. Sindirilebilir form kadar küçültülmüş, peptid formuna getirilmiş kolajenler mideden bağırsaklara daha hızlı geçiş sağlar, buradan da ilgili hücre, doku ve organlara etki etmek üzere iletilirler. 

 

Kolajen, asit ve enzim hidrolizi ile yıkıma uğratılıp daha kolay sindirilebilir hale getirilmektedir. Gıda ve gıda takviyesi formatında tüketilen kolajen de, benzer süreçlerden farklı teknoloji kullanımlarıyla geçip vücutta aynı etkiyi yaratabilmektedir. Kolajen, kozmetik uygulamalarda ciltteki nem ve esnekliği artırma ve kırışıklıkların giderilmesinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile beraber besin destekli gıdalarda da bir protein kaynağı olarak yaygın biçimde kullanılmaya başlamıştır. 

 

Kolajen peptitler (kolajen hidrolizatı), yüksek oranlarda sığır, domuz ve balık derisinden elde edilmektedir. Kolajenin molekül ağırlığı ortalama olarak 2000-5000 Dalton aralığındadır. Bu nedenle sindirimi ve biyoyararlılığı oldukça yüksektir.

Kolajen hidrolizat yani kolajen peptidler ciltteki epidermis tabakasının nem içeriğinin gelişimi, yaşlanmasını önleyici, eklem ve bağ dokuları yenileyici etkisi olan biyoaktif bileşenler bütünüyle sağlanmaktadır.

 

HİDROLİZE KOLAJENİN GIDALARDA GÜVENLİ KULLANIMI

Kolajen hidrolizatı gıdada çözündüğünde genellikle tat ve koku vermez. Bu nedenle kolajen içeren tüketeceğiniz yiyecek ya da içecek benzeri gıdalarda tüketimini kolayca yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Kolajen hidrolizatı yüksek sıcaklığa da dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hidrolize kolajen içeren bir gıda ürününü pişirmek istediğinizde kolajenin olası etkisinde kayıplar yaşanmamaktadır. Aynı faydayı sağlamaya devam edeceksinizdir.

Özetlemek gerekirse bir ‘’gıda bileşeni’’ olarak hidrolize kolajenin tüketiminin ve vücutta sindiriminin güvenilir olduğu birçok klinik araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

TOPİKAL ÜRÜNLER Mİ YOKSA TOZ GIDA FORMU/SIVI FORMU/KAPSÜL FORMLAR MI DAHA ETKİLİ?

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki oral (ağız yolu ile) alım sonrası kolajen hidrolizatının %90’dan fazlası daha kolay sindirilmekte ve emilimi oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle cilde direkt temas eden topikal ürünlerden ziyade, kolajenin toz formda ya da kapsül formda olması vücutta etki ettiği mekanizmalarda daha iyi sonuç vermektedir.

 

COLSLIM ve HİDROLİZE KOLAJEN

Colslim protein kaynağını %100 sığırdan alan, Biyoaktif Kolajen Peptitler (Verisol® & Bodybalance®) ile zenginleştirilmiş, gıdada protein kaynağı olarak kolajeni kullanan, Türkiye'de ve dünyada tek öğün alternatifidir. 1 porsiyon Colslim’de 15,5 g hidrolize kolajen bulunmaktadır.

Colslim bileşiminde13 g Bodybalance® bulunmaktadır. Bodybalance® vücutta yağ ve kas metabolizmasına etki ederek, yağ yakımını desteklenmesine ve kas oluşumun artmasına yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki 2,5 g Verisol® ise ciltteki nem ve esnekliğin sağlanmasına, kırışıklıkların ve sarkmaların azalmasına etki ederek cilt güzelliğine katkı sağlamaktadır.

 

1 porsiyonunda 15,5 g kolajen peptit içeren Colslim’i 300 ml yağsız süt ile tüketildiğinde günlük ihtiyaç duyulan kolajen miktarının tamamını karşılamaktadır.

 

 

Dyt. Dilan YAVUZ

Etiketler: kolajen, hidrolize kolajen, kolajen peptid
Ağustos 12, 2020
Fit Blog'a Geri Dön