DUYGUSAL YEME

DUYGUSAL YEME

Öfke, korku, depresyon, yalnızlık, suçluluk, kıskançlık, mutluluk, kaygı, hayal kırıklığı vb gibi duyguların sizi yeme davranışına iter. Kötü ve stresli geçen bir günün ardından kendinizi mutlu etmek için bir tatlı siparişi ya da büyük bir pizza siparişi verdiğiniz zamanları düşünün. Elbette ki bu durumlarla sıkça karşılaşmıyorsanız korkulacak bir şey yok. Herkes bir dilim bol çikolatalı pasta yemek isteyebilir J Ama sürekli stresliyken, mutsuzken böyle bir yeme davranışında bulunuyorsanız burada bir takım farkındalıklar geliştirmekte fayda vardır.

Duygusal yeme kişide bir fiziksel açlık olmadığı halde besinleri sadece daha iyi hissetmek için tüketmek olarak tanımlanır. Bir diğer tanımı ise kişinin özellikle stres, kaygı, mutsuzluk gibi olumsuz duygularını düzenlemek amacıyla aç olmadığı halde yeme davranışında bulunmasıdır. 

Duygusal yeme davranışı sonrasında bu kez de yediğiniz için pişmanlık duyacaksınız. Ve bu pişmanlık, mutsuzluk yine sizi yemeye yöneltecek. Bu durumun bir kısır döngü olduğunu ve duygusal açlığın besinlerle doyurulamayacağını unutmayın. O besini yediğiniz anda kendinizi iyi hissedebilirsiniz ama o besin bittiğinde duygularınız yine sizinle beraber.. Olumsuz düşüncelerden kurtulamadığınız gibi bir de kötü ve sağlıksız beslenmiş olmanızın verdiği stres yüklenir size.

Duygusal yeme ile başa çıkmak, farkında olarak yeme davranışı ile mümkün olmaktadır (mindful eating). Kendinize şunu sorun: Şuan gerçekten aç mıyım? Beni bu yemeye iten faktörler neler? Hangi duygu bana bunu yedirdi? Ne kadar yedim? 

Duygusal yediğiniz zamanlarda elinizi hemen yüksek kalorili, yağlı yiyeceklere götürmek yerine, daha düşük enerjili ve besleyici alternatifler bulundurmak bu durumu en az zararla atlatmanıza ve kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

Etiketler: biyoaktif kolajen, peptit, dengeli beslenme, Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Yaşam, duygusal yeme, mindful eating
Ağustos 12, 2020
Fit Blog'a Geri Dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR